Önemli Bilgiler

Şebbiha Kimdir?

Şebbiha, kelime anlamı ile hayalet ve hortlak sözcüklerine karşılık gelmekte, Arapça’da çokça suç işleyen anlamında kullanılmaktadır. Suriye’de halk arasında görece eski kullanıma sahip olan bu kelime ile hukuksuz işler yapan ama güvenlik güçleri ve devlet içerisindeki güçlü bağlantıları nedeniyle yaptıklarının hesabını vermeyen kişiler kastedilmektedir. Hafız Esed döneminde de aktif olan Şebbiha, Suriye’de gösterilerin başlamasıyla birlikte göstericilere ve muhaliflere yönelik tasfiye operasyonları yürüten, onlara doğrudan ateş açan sivil, paramiliter çeteler olarak ön plana çıkmıştır. Kendilerine çok hızlı ve görünmeden suç işledikleri için bu adın verildiği de söylenmektedir. Şebbiha, Mart ayında patlak veren isyan ile birlikte Baas Partisi rejimi tarafından muhalifleri yıldırmak ve gözlerini korkutmak amacıyla kullanılmaktadır. Tamamı Nusayr ailelere mensup olan Şebbiha üyeleri, gösterilerde polis ve ordu güçlerinin yanı sıra konuşlanmakta, sokaklara, evlere ve köylere baskınlar düzenlemektedir. Düzenli bir örgütsel yapısı olmayan grubun özellikle sahil bölgelerinde büyük etkinlik gösterdiği bilinmektedir.

Suriyedeki savaş mezheb savaşı mıdır?

Suriyedeki savaş Alevi-Sünni çatışması değil zalim-mazlum arasındaki çatışmadır. Beşar Esad ve taraftarları tarafından Suriye devrimi başlarda alevi-sünni mezheb çatışmasına dönüştürülmek istense de halk buna izin vermemiştir. Esad askerleri kendilerine muhalif olan Alevileri de hedef almakta ve onları da gözlerini kırpmadan öldürmektedirler.

Suriye devrimi Amerikan oyunu mudur? Batıdan destek alıyor mu?

Suriye devrimi, Suriyeyi adeta açık hava hapishanesine çeviren Esad ve taraftarlarına karşı başlatılmış bir kıyam hareketidir. Halkın kendi iradesi ile sokaklara çıktığı ve sadece özgürlük, insanca yaşama gibi taleplerde bulunduğu bir devrimdir. Amerika veya herhangi bir dış mihraklarla ilgisi yoktur. Yıllardır zulüm gören halkın bir başkaldırışıdır.