Suriye 1947’de bağımsızlığını aldı, ama Suriyeliler bağımsız veya özgür olmadılar. Özellikle 1971 yılında Hafız Esad’ın iktidara gelmesiyle artan zulüme daima katliamlar eşlik etti.

Halep Topçu Okulu Katliamı…

Hafız Esad ilk katliamını 16 Haziran 1979 tarihinde yaptı. Bu katliamda da 83 kişi öldürüldü. Halep’e bağlı el-Ramouseh yerleşiminde Ibrahim el-Youssef adlı subay beraberindeki grup Halep Topçu Okulu’nda 32 harb okulu öğrencisini öldürdü ve 54 kişiyi de yaraladı. Suriye İçişleri Bakanı Adnan al-Dabbagh olayın ardından Müslüman Kardeşler örgütünü Alevi asıllı öğrencileri katletmekle suçladı.

Müslüman Kardeşler örgütü katliamdan iki gün sonra bir bildiri yayınladı ve hükümeti yalanladı. Muhalefet örgütü katliamla hiçbir ilgisinin olmadığını iddia etti ve Hafız Esad’ın muhalefeti halkın gözünde küçük düşürmeye çalıştığını savundu.

Bu olayın sonucunda seri tutuklamalar oldu ve Esad yönetimi muhalefet hareketine mensup 15 tutukluyu Irak hesabına casusluk yaptıkları gerekçesiyle idam etti. Ama Esad’ın bu sert tepkisi halkta huzursuzluğa yol açtı. Halk silahlı direniş gruplarına destek vermeye başladı. Bu olay muhalif Müslüman Kardeşler örgütü ve kanlı Hafız Esad rejimi arasında kan davası başlattı.

Jisr al-Shughour…

Hafız Esad’ın ikinci katliamı 9 Mart 1980 tarihinde İdlib’teki Jisr al-Shughour adlı yerleşimde yaşandı. Bu yerleşimde halk Hafız Esad’ın insafsız politikalarını protesto etti. Bu protesto sırasında parti binası ve kışlaya girdiler. Hafız Esad muhalefet eden Jisr al-Shughour halkını affetmedi ve protestocuları en sert biçimde bastırdı. 50 ila 200 arasında sivil hunharca katledildi. Düzinelerce gösterici yaralandı. Bilinmeyen sayıda muhalif tutuklanarak, bilinmeyen bir yere götürüldüler. Halep ile Lazkiye arasında yer alan Jisr al-Shughour’a helikopterlerle sevk edilen Suriye Özel Kuvvetleri’ne bağlı birlikler kışlayı ve parti binasını basıp, buralardaki muhalifleri katletti. Katliamda füze ve havan topu da kullanıldı.

Halep Kuşatması…

Halep kuşatması ard arda gerçekleştirilen katliamların toplu adıdır. 1980 yılında Diktatör Hafız Esad’ın otokrat liderliğindeki kanlı Suriye rejiminin güçleri tarafından Müslüman Kardeşlere ve diğer bütün Sünni gruplara uygulanan bir askeri operasyondur.

Bu kapsamda “Souk al-Ahad”, “Al-Masharqah”, “Bustan Al-Qasr” ve “Aqyol” adlı yerleşimlerde katliam yapıldı. “Souk al-Ahad” adlı yerleşimde 13 Temmuz 1980 tarihinde askeri araçlarla gelen militan gruplar sıradan işçilerin, köylülerin, kadınların ve çocukların meydana getirdiği kalabalığa saldırdı. Bu katliamda 192 kişi öldü. Yaralı sayısı hiçbir zaman bilinemedi.

“Al-Masharqah” adlı yerleşimde Ramazan Bayramı’nda 11 Ağustos 1980 tarihinde, askerler Hashem Mualla el-Masharqah Mahallesi’ni kuşattı ve evleri boşalttı. Daha sonra açılan ateşte en az 100 kişi hayatını kaybetti. Bu toplu katliamın ardından ölüler ve yaralılar buldozerle gömüldü.

“Bustan Al-Qasr” yerleşiminde ise, Al-Masharqah katliamından sadece üç gün sonra Halep’teki 3. Zırhlı Tümen’e bağlı askerler 35 kişiyi evlerinden zorla alıp, vurdu. “Aqyol” yerleşiminde de El-Almagly meydanında 2.000’den fazla genç katledildi.

Hama Katliamı…

Katliamlara devam eden Hafız Esad Nisan 1981’de boş durmadı. Katil Esad Hama yakınlarındaki bir Alevi köyüne başarısız bir terör saldırıyı bahane etti. Bunun karşılığında misilleme ve intikam eylemi olarak Hama’da 14 yaşın üzerindeki erkek nüfus arasından rastgele seçilen 400 Sünni kökenli Hamalı idam edildi.

Tadmor Hapishanesi Katliamı…

Bu katliam 27 Haziran 1980 tarihinde yapıldı. Palmira kentindeki bu hapishane Suriye’nin doğusundaki çölde ve başkent Şam’ın 200 kilometre kuzey doğusunda yer alıyor. Fransız sömürgeciliği döneminde askeri üs olarak kurulan bu tesis Esad Ailesi ile kısa sürede insan hakları ihlallerinin, vahşetin, işkencenin ve faili meçhul infazların merkezi oldu.

Diktatör Esad 80’li yıllar boyunca binlerce muhalifi buradaki işkence tezgâhlarından geçirdi. Muhalif grupların Hafız Esad’a başarısız bir suikast girişiminden sonra kardeşi Rıfat Esad’ın komutasındaki kanlı Savunma Tugayı Tadmor Cezaevi’ne girdi ve hücrelerde tahminen 1.000 tutukluyu öldürdü. Tadmor Cezaevi 2001 yılında kapatıldı ve geri kalan bütün siyasi tutukluların Suriye diğer cezaevlerine nakledildi. Ama Tadmor Cezaevi 15 Haziran 2011’de yeniden açıldı ve bugün de Beşşar Esad muhaliflerini -babasından öğrendiği gibi- burada yok ediyor.

Büyük Hama Katliamı…

Hafız Esad Şubat 1982’de Hama’da 40.000 masum sivili gözünü kırpmadan öldürdü.  Kötü yaşam şartlarına ve çok ağır baskılara dayanamayan Hama halkı isyan etti ve bunun için çok ağır bir bedel ödedi.  Uzun süredir Esad rejiminin işkencelerine, toplu tutuklamalarına, toplu katliamlarına dayanmaya çalışan halk, Hama’da yönetime el koydu.  Kısa sürede çatışmalar başladı ve Hafız Esad -her katliamda olduğu gibi yine- kardeşi Rıfat Esad’ı ve ona bağlı özel kuvvetleri halkın üzerine gönderdi.

Önce şehir merkezi havadan bombalanarak piyadelerin ve tankların sokaklara rahatça girebilmesi sağlandı. Bazı iddialara göre Suriye ordusu saklanan direnişçileri yok etmek için kimyasal silah kullandı. Hama yine de teslim olmadı. Bunun üzerine devreye topçu birlikleri girdi ve şehri üç hafta boyunca rastgele ateşle dövdü. Devamında özel kuvvetler yeniden şehre girdi. Katliamın bilhassa bu evresinin çok kanlı geçtiği biliniyor. Bu canice saldırının ardından Suriye’de toplumsal muhalefet uzun bir süre sessiz kaldı.

* Diplomatik Gözlem dergisinin “Suriye’nin tarihi, katliamlar tarihi” adlı yazısından alıntılanmıştır.

PAYLAŞ

CEVAP VER

Please enter your name here
Please enter your comment!