Suriye’de devrim sürecinin başladığından bugüne sosyal medyayı kullanarak sıcak çatışma bölgeleri ve katliama maruz kalan yerler dahil Suriye’nin birçok şehrinden haberler geçen Hadi Abdallah, şimdi bir belgesel ile karşımızda. Suriye’den özel görüntüler eşliğinde hazırlanan belgesel, devrim öncesi Esed ailesinin iktidarından devrimin başlama nedenine, barışçıl gösterilerden silahlı direnişe geçiş evresine ve bugüne dair anlatımlar içeriyor. Suriye Devrimi ‘nin “nasıl ve niye” lerine cevap veren “Devrim Ruhu” belgeselinin her bölümü 15 dakikadır. Sitemizde türkçe altyazılı olarak izleyebilirsiniz.

1. Bölüm

2. Bölüm
Suriye’de; Devrim ateşi Dera’da kıvılcımlanıyor. Dera’dan tüm Suriye’ye yayılan barışçıl gösteriler, Daha ilk günden Esed rejiminin halka acımasızca müdahalesi, Hafız Esed’in resminin ilk kez halk tarafından parçalandığı anlar ve Banyas olayları..

3. Bölüm
Efsanevi Humus Saat Meydanı Direnişi, Hama’daki milyonluk yürüyüş, Devrimin küçük şehidi ve sembolü, Hamza el-Hatip…

4. Bölüm
Şam, Abbasi Meydanı’ndaki efsanevi yürüyüş, Kaddafi’nin ölümü ve sonrasında gerçekleşen Libya Devrimi, Devrim sonrası Libya halkının sevincini sokaklarda kutlayan ve Esed’in düşüşüne dair umudu artan Suriye halkı, Kürt bölgelerinin devrime katılmaya başlaması ve şehit Kürt Aktivist Meşal Temo ve Deyru-z Zor direnişi.

5. Bölüm
Devrim Ruhu hafızaları tazelemeye, İdlib, Halep ve sahil şehirlerindeki direniş görüntüleriyle devam ediyor.

6. Bölüm
“Barışçıl gösteriler mi silahlanma mı? Kadınları öldürdüler … Alçaklar vatanımda bozgunculuk çıkardılar ve büyüklendiler. Onlara engel olmak istedim, gazaplandılar.
Ben de vatanımı korumaya ve onların üzerlerine çökmeye karar verdim. “İntikam alma” diyen korkak ve mağlub bir ses çalındı kulağıma. Zalimler mahallemizi bastı ve babamı katletti. İntikamını almayayım mı?
“Onlardan bir farkın kalmaz, intikam alma” dediler.
Kardeşimi beşiğinde katlettiler, elleri üzerinde hareketsiz kalakalmıştı. İntikamını almayayım mı?
Gülümse dediler bana. Firdevs cennetine uçtu kardeşin, tasasız gülerek yürüyor o cennette.
Katlettiler arkadaşlarımı, daldılar pervasızca evlerimize ve çiğnediler onurumuzu. İntikamını almayayım mı?
“Sabırla hallolur her şey. Sabır aydınlığın anahtarıdır, onunla huzur bulacaksın” dediler.
Şarapnellerle parçaladılar kolumu. Sadece sol elim kaldı geriye!
İnlerine gireceğim onların ve yenilmeyeceğim asla!”

7. Bölüm 
İlk nasıl silah kuşandık? Esed rejiminin ordusundan ardarda gelen istifalar ve Özgür Suriye Ordusu’nun kuruluş aşaması, Devrim yolunu aydınlatan şehit ve kahramanlar, Abdülkadir Salih, Ahmet el-Halef, şehadet eylemcisi Şamil el-Ensari, Hüseyin Hermuş ve daha pek çoğu.

8. Bölüm
Bazıları ağızları kulaklarına varırcasına devrimin öldüğünden bahsediyor.Sanki devrim ruhu istedikleri zaman söküp alabilecekleri bir şeymiş gibi ve sanki onlarmış o ruhu yaşatıp öldürme yetkisini elinde tutanlar.
Bazılarının elini eteğini çekmesiyle ölmez devrim.Bilakis onlar devrimden el etek çektikleri için yalnızlaşıp yok olurlar. Bir tutukluya, tüm işkence zorluk ve acıya dayanıp, yola devam edebilmesi için umut ve güç veren tek kurtuluş yolu o iken nasıl devrim öldü diyebilirsiniz?
Ve bu devrim ayakta kalabilsin diye kendini feda eden bu tutuklu çok iyi biliyor ki, ona özgürlüğünü, haysiyetini ve bugüne dek sahip olabileceği en izzetli şeyleri bahşeden, yine bu devrim olacak.
Ve ben şehitlerimizin kanı üzerine yemin ederim ki!
Davamı satmayacağım, ihanet etmeyeceğim ve yolumdan asla şaşmayacağım!
Haydi! Kıyama kalk ve kölelerden olma!
Kır zincirlerini ve diril yeniden!

9. Bölüm

Kardeşlerim!
Gösteri meydanlarına geri dönün, gösterin zalime meydanları terk etmediğinizi ve çınlasın meydanlar seslerinizle:
“Bu devrim onurlu bir devrimdir!

 

 

 

PAYLAŞ

CEVAP VER

Please enter your name here
Please enter your comment!