“Artık Yeter: Bir Devrim Hikayesi” (Not Anymore: A Story of Revolution) Matthew VanDyke yönettiği filmi. Film otuzdan fazla ödül kazandı ve 100’den fazla film festivallerinde gösterildi.

“Artık Yeter: Bir Devrim Hikayesi” Amerikalı Matthew VanDyke’ın yönettiği, Matthew VanDyke and Suriyeli Nour Kelze’nin yapımcılığını yürüttüğü Suriye hakkında 15 dakikalık bir belgesel. Film Suriye’de yaşanan savaşı 32 yaşındaki komutan Movya ve 24 yaşındaki gazeteci Nour’un yaşadıklarından yola çıkarak anlatıyor. Savaş sırasında hayatları alt üst olan iki güçlü karakter Suriyelilerin özgürlük mücadelesini gözler önüne seriyor.
Film, yönetmen Matthew VanDyke için özel bir proje. 2011 yılında Libya Devrimi’de savaşan yönetmen, Suriyelilerin ne için savaştığını dünyaya göstermek istiyor. Daha fazla kişiye ulaşmak için filmin 20 dile çevrilmesi planlanıyor.
Belgesel çekimi sırasında VanDyke ve Kelze hava saldırısı, havan topu, keskin nişancılar ve kaçırılma riski altında çalıştılar. VanDyke Suriye Devlet televizyonu tarafından terörist olarak adlandırıldı.

(Türkçe altyazı için videonun sağ alt tarafındaki “Altyazılar” kısmını açın.)

PAYLAŞ

CEVAP VER

Please enter your name here
Please enter your comment!