Suriye devrimi başlayalı henüz 6 ay olmuştu. Şam’dan gelen bir abla ile devrim üzerine konuşuyorduk. Resmi olmayan şehid sayısının 15.000 olduğunu söylemişti o tarihte. Suriye’nin her yerinden özgürlük diye haykıran insanları rejim gözünü kırpmadan öldürüyordu. 6 ay için çok fazla şehid olduğunu söylediğimde şunları söylemişti. “Suriye halkı 20 milyon. Biz bir milyon şehid vermeye hazırız! Geriye kalan 19 milyon özgür olarak yaşar.”

Suriye devrimi 4. Yılını geride bıraktı. On binlerce şehid, yaralı, yetim bıraktı… Milyonları geçen mülteci var… Şam, Muaddamiyye’den bir Suriyeli ile konuştum. “4 yıl geçti. Evinizin yıkıldı, akrabaların şehid oldu, mülteci durumuna düştünüz. Suriye her gün yeni bir acıyla karşılaşıyor. Peki hiç devrimden önceye dönsek dediğin oldu mu? Devrim başlamasaydı dediğin oldumu?” diye sordum.

Kesin ve kararlılıkla “Hayır asla! Biz milyonlarca şehid verdik ama devrim ile özgürlüğümüze kavuştuk. Hiç birimiz devrim öncesine gitmek istemiyoruz” dedi.

Suriye’deki şehidlerin kanları inanıyorum ki yeni nesli yeşertecek ve o topraklara bereket verecektir.

Esad rejiminin yaptığı zulüm ve baskıları, Suriye halkının onurlu direnişini tarih sayfaları elbette yazacaktır. Bize düşen ise zalime karşı daima mazlumdan yana olmaktır.

Suriye direnişi Müslümanlar arasında kimilerinin gerçek yüzünü gösterdi. Siyasi çıkarlar uğruna Müslüman kardeşlerinin kanını hiçe sayan insanları gösterdi bize bu direniş. Gerçek ümmet olmayı, direnişi, özgürlüğün kıymetini ve gerçek bir devrimin nasıl olacağını gösterdi.

Suriye halkı bu kadar acısına rağmen her zaman “Ya Allah menna ğayrek ya Allah” (Ey Allah’ım! Senden başka kimsemiz yok) diye haykırdı. Belki bir milyona ulaşan şehid sayısı, varil bombaları ile uzuvları kopan vücütları paramparça olan yaralılar, yetim çocuklar, kimsesizler ve yurtlarından sürülenler… Bu kadar acıya rağmen dik durabilmeyi öğretti.

Suriye savaşı, sadece Suriye halkının imtihanı değil, hepimizin bir imtihanı. Bu bilinçle hareket ederek imtihanı kazanmak için gayret göstermeliyiz. Suriye halkına maddi olarak gücümüz yettiğince destek olmalı, onların seslerini başkalarına da duyurmalıyız. Bize muhacir olarak gelen kardeşlerimize en iyi bir şekilde Ensar olabilmeliyiz. Hem maddi hem manevi olarak yaralarını sarmalıyız.

Ve en önemlisi dualarımızda Suriye ve diğer mazlum ülkelere yer ayırmalıyız. Rabbim en kısa zamanda Suriye’nin özgürlüğünü ve Baas rejiminin yıkılışını bize göstersin. Amin.

Suriye’nin direnen evlatlarına selam olsun…

Zeyneb Sevra / Suriye Devrimi

PAYLAŞ

CEVAP VER

Please enter your name here
Please enter your comment!